Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

مقالات

مقالات تخصصی تهران کاشت

ماینوکسیدیل Minoxidil
ماینوکسیدیل   Minoxidil دارویی است که به شکل سیستماتیک برای فشار خون بالا مصرف می‌شود و به شکل موضعی محلول ۲٪ یا ۵٪  برای درمان طاسی مردانه و ریزش موی آندروژنیک (هورمون‌های مردانه) در مردان و زنان استفاده می‌شود.

ماینوکسیدیل که نام تجاری آن Theroxidil است، با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشار خون می‌شود و برای درمان طاسی سر مورد استفاده قرار می گیرد تأثیر آن بر درمان طاسی نیز احتمالاً به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و از وضعیت استراحت به وضعیت رشد فعال درمی‌آیند و امکان رویش مجدد موهای ریخته شده را مهیا می کند.

در برخی کشورها، این دارو به شکل‌های دیگر همچون فوم نیز ساخته شده و برای رفع مشکل ریزش مو در اختیار افراد قرار گرفته‌است. ماینوکسیدیل در سال 1986 به شکل محلول های درمان ریزش مو به بازارها راه یافت. از آن زمان به بعد مدت 30 سال است که از ماینوکسیدیل این داروی شگفت انگیز در زمینه درمان ریزش مو و رویش مجدد موها استفاده می شود و تاکنون دارویی قویتر از آن پیدا نشده که عوارض کمی مانند ماینوکسیدیل داشته باشد.

 ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو نقش دارد. البته به محض استفاده ی ماینوکسیدیل، شاهد ریزش مو هستیم اما این عارضه کاملا طبیعی بوده و پس از مدتی موها دوباره شروع به رویش می کند. علاوه بر درمان کم پشتی موی سر برای درمان کم پشتی موهای ریش و سبیل نیز به کار می رود.کاری که این دارو انجام می دهد گشاد کردن رگ های خونی به صورت موضعی است و با این کار فولیکول های مو تغذیه بهتری خواهند داشت و در نهایت شاهد رشد دوباره مو در صورت خواهیم بود.  البته این نکته هم باید گفته شود که دوره درمان برای هر فرد نسبت به شرایط بدن و شرایط محیط متفاوت است.

ماینوکسیدیل تنها دارویی است که تاثیر 40 تا 66درصد در درمان ریزش و رویش مجدد موها دارد و از این ماده ی محرک رشد مو در ریزش موهای شدیدی که ناشی از عوامل هورمونی ، ریزش سکه ای ، ارثی، شیمی درمانی ، استرس ، حساسیت به دارو و مشکلاتی از این قبیل هستند استفاده می شود.

پیش از آنکه از هر دارویی را خودسرانه استفاده کنیم حتما باید تحت نظر پزشک قرار بگیرم و بدون تجویز پزشک خود اسنفاده نکنید و تا علت کم پوشتی ریش و سبیل مشخص گردد. زیرا ممکن است مشکل هورمونی باشد و در این صورت محلول ماینوکسیدیل  کار آمد نخواهد بود.

پس از تایید دکتر برای رشد دوباره ریش و سبیل بهتر است از محلول درصد کمتر 2%  استفاده کرد اما برای شروع مصرف از محلول 5% هم می توان استفاده کرد.

بهترین زمان مصرف ماینوکسیدیل  برای رویش مجدد ریش و سبیل در صبح و شب است و میزان آن حدودا 20 قطره می باشد.اگر محلول شما به صورت اسپری است می توان هفت پاف استفاده کرد. به این نکته توجه کنید که در هنگام زدن محلول به صورت خود محلول فقط در جایی که می خواهید زده شود، تا باعث رشد مو در مناطق دیگر صورت که مایل نیستید نشود.

این دارو برای کسانی که دارای فولیکول مو در صورت هستند اما به دلیل ارث ، رشد ریش و سبیل آن ها قطع و یا با تاخیر مواجه است مناسب است و نتایج قابل قبولی را برای آن ها همراه خواهد داشت . باید توجه کرد که مصرف این دارو فقط برای کسانی که پیاز موی فعال دارند مناسب است و اگر پیاز مو از بین رفته باشد این دارو کاملا بی تاثیر خواهد بود. ما در کلینیک تهران کاشت برای کسانی که از ریزش مو رنج می برند با جدیدترین تکنیک ها بهترین خدمات کاشت مو، کاشت ابرو وکاشت ریش و سبیل به صورت کاملا طبیعی ارائه می دهیم.


 تاثیر ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل موضعی برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و ریزش مو با الگوی زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر حال، گاهی اوقات این دارو می‌تواند برای درمان سایر الگوهای ریزش مو همچون ریزش موی سکه‌ای و تقویت مو پس از کاشت موی طبیعی یا درمان ریزش مو و شیمی درمانی نیز مفید باشد. تحقیقات کلینیکی انجام شده بر روی اثربخشی این دارو نشان دهنده تاثیر درمانی حدود ۴6درصد آن برای رفع طاسی با الگوی مردانه است که رشد متوسط تا متراکم مو را در نواحی تحت درمان به همراه دارد. نتایج حاصل از این بررسی‌ها همچنین نشان دهنده رشد موی محدود در نتیجه مصرف این دارو در بین ۳7درصد افراد است.

این شرایط در حالی است که ۱7درصد افراد بهبود مشخص در شرایط رویش موی خود در نتیجه مصرف این دارو مشاهده نکرده‌اند. لازم به ذکر است یافته‌های به دست آمده درباره اثربخشی این دارو در بین زنان مشابه مردان می‌باشد. در هر دوی زنان و مردان، رشد مجدد مو معمولاً فقط زمانی آغاز می‌شود که بیمار حداقل به مدت ۴ ماه به صورت منظم از این دارو استفاده کند. توجه داشته باشید.

ماینوکسیدیل یک درمان برای ریزش مو است و نمی‌تواند این مشکل را به‌طور کامل از بین ببرد. به همین خاطر هنگامی که بیمار مصرف این دارو را متوقف کند، به احتمال زیاد تمام موی رشد کرده بر روی سر وی در نتیجه مصرف این دارو در طول مدت 90 روز به تدریج دچار ریزش شده و به رشد خود ادامه نخواهد داد. در این زمان فرد متوجه می‌شود میزان ریزش موی وی به‌طور قابل توجه کمتر از زمان شروع درمان می‌باشد.

 

نحوه مصرف ماینوکسیدیل

برای استفاده از این محصول تمام دستورالعمل های موجود بر روی در بسته بندی محصول را بخوانید و دنبال کنید. اگر در مورد هر یک از اطلاعات این محصول مردد هستید، با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

در مصرف ماینوکسیدیل باید از تمیز بودن پوست سر اطمینان حاصل کنید. اگر تازه سر خود را تمیز کرده اید، این اجازه را بدهید که پوست سر خشک شود و بعد از محلول ماینوکسیدیل استفاده کنید. اگر در این مدت موها دوباره خیس شد، باید ماینوکسیدیل را دوباره استفاده کنید و بعد از یک ساعت میتوان حمام کرد. برای استفاده از محلول، قطره چکان‌ را با ۱ میلیلیتر از دارو پر کنید و یا ۲۰ قطره از محصول را استفاده کنید . موهای خود را در قسمتی که نازک شده است ازهم جدا کنید و محلول را به طور مساوی به ناحیه آسیب دیده پوست سر بریزید. به آرامی مالش دهید. اجازه دهید که محلول به طور کامل قبل از استفاده از سایر محصولات فرم دهنده مثل: ژل، موسو یا قبل از رفتن به رخت خواب، خشک گردد. برای جذب ماینوکسیدیل یک ساعت زمان دارید.
اگر پوست سر شما دچار سوزش شدید شد، شما باید در روزهایی که موهای خود را رنگ کرده اید یا بر روی موهایتان از مواد شیمیایی استفاده کرده اید، از استفاده از ماینوکسیدیل پرهیز کنید.

بدون دستور مستقیم پزشک خود، این محصول را بر روی دیگر قسمت های بدن استفاده نکنید. پس از به کار بردن این محصول دست های خود را کاملا بشویید. از نفوذ دارو به چشم هایتان جلوگیری کنید. در صورت نفوذ دارو به چشم، چشم های خود را با آب سرد بشویید. این دارو را بیشتر از آنچه که در دستورالعمل گفته شده استفاده نکنید و همچنین از این دارو برای پوست های حساس و آفتاب سوخته استفاده نکنید. انجام این کار باعث جذب دارو به بدن شما شده و در نتیجه منجر به عوارض جانبی جدی میشود.

اگر وضعیت شما پس از استفاده این دارو به مدت ۴ تا ۶ ماه بهبود نیافت و یا بدتر شد، و یا اگر شما فکر میکنید که یک مشکل جدی در این رابطه مواجه شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

مزایای استفاده از ماینوکسیدیل:

پزشکان بر این اعتقاد دارند که استفاده از محلول ماینوکسیدیل به خصوص برای مردانی که سنشان زیاد نیست و در حدود 20 سال سن دارند و مو های آن ها نازک است تاثیر زیادی دارد.  این محلول برای طاسی در جلوی سر و یا جلوگیری از عقب رفتن خط رویش مو در پیشانی مردان استفاده میشود.  ۲ درصد ماینوکسیدیل همچنین برای کمک به رشد مو در زنان با موهای نازک به کار میرود. علاوه بر این طاسی ای که به صورت ارثی است با استفاده از این محلول مشکلش قابل حل است.

از دیگر مزایای محلول ماینوکسیدیل راحتی در تهیه آن است. علاوه بر اینکه برای تهیه ی آن نیاز به نسخه پزشک نیست، می توان آن را از هر داروخانه ای خریداری کرد. اما بهتر است پیش از استفاده با پزشک درباره استفاده از آن مشورت شود و به صورت خودسرانه استفاده نشود.

 

عوارض ماینوکسیدیل :

محلول ماینوکسیدیل به مانند سایر دارو ها همراه با معایب و عوارضی است که مشخص ترین آن می توان به خارش های پی در پی، سوزش، قرمز شدن پوست و التهاب اشاره کرد. توجه داشته باشید احساس خارش و التهاب پوستی با گذشت حدود 2 هفته از درمان به تدریج از بین خواهد رفت. به هر حال در صورتی که این علائم پس از این مدت ادامه پیدا کرد، مصرف دارو می‌بایست تا زمان مشاوره با پزشک متوقف شود. مشکل این دارو این است که با برخورد به مکان هایی از بدن که نیازی به مو ندارد طی برخورد های پی در پی شاهد رویش مو خواهید بود. این مورد بیشتر برای مصرف کننده خانم مشکل ساز است.

در صورتی که فرد می خواهد اقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع نموده زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می دهد و 2 هفته بعد از عمل مصرف را از سر گیرد. 

سایر عوارض جانبی بسیار نادر مصرف دارو موضعی یا خوراکی ماینوکسیدیل که در نتیجه جذب بیش از حد این دارو توسط بدن ایجاد می‌شود، به شرح زیر هستند:

 • ایجاد تغییر در قدرت بینایی و تاری دید
 • سرفه خشک، شدید یا درد قفسه سینه ( درد سینه که به شانه و بازوها کشیده می‌شود، حالت تهوع، عرق کردن شدید و احساس بیماری یا بی‌حالی عمومی)
 • سردرگمی و بی‌حسی، ضعف، سر درد و سرگیجه شدید و تکلم یا تعادل بدن
 • خون‌مردگی یا خونریزی از پوست
 • فشار خون بسیار پایین
 • مشکل در نفس کشیدن (به ویژه در حالت خوابیده یا لمیده)
 • نشانه‌های اولیه زخم شدن پوست با هر شدتی که باشد. (لایه لایه شدن پوست)
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر در رنگ، طول یا ضخامت موهای بدن یا صورت
 • افزایش سریع وزن به میزان دو کیلوگرم یا بیشتر
 • افزایش ضربان قلب یا بی‌نظم شدن آن
 • تب، گلو درد همراه با تاول، جوش یا زخم‌های پوستی
 • بی‌حسی یا سوزش دست‌ها، یا صورت
 • ناتوانی و ضعف محدود یا کامل
 • ورم دست‌ها، پاها، یا صورت
 • گران تمام شدن به دلیل مصرف طولانی مدت
 • ریزش مجدد مو پس از قطع محلول و استفاده از آن به صورت طولانی مدت

دقت کنید که مواردی که در بالا به آن اشاره شد، شامل همه عوارض جانبی داروی ماینوکسیدیل نیست و ممکن است عوارض دیگری را نیز مشاهده کنید. در صورت مشاهده هر گونه عوارض و ناراحتی‌های غیرمعمول، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین پر مویی از عوارض جانبی ماینوکسیدیل گزارش شده است که پس از قطع مصرف برگشت پذیر میباشد.

توجه

تأثیرات ناشی از مصرف داروی ماینوکسیدیل می‌تواند از طریق شیردهی از مادر به کودک منتقل شود. بنابراین، زنان شیرده نباید از این دارو استفاده کنند.

 

طریقه ی استفاده از ماینوکسیدیل

 • مردان بالای ۱۸ سال باید روزی دو بار از محلول یک میلی لیتر استفاده کنند.
 • در افراد زیر ۱۸ سال این محصول باید با دستور پزشک مصرف شود.
 • زنان بالای ۱۸ سال باید روزی یک بار از محلول یک میلی لیتر استفاده کنند.

 

در صورتی که فراموش کردید یک دوز از دارو را استفاده کنید و زمان استفاده از بعدی فرا رسیده است دوز قبلی را فراموش کنید در غیر این صورت از آن استفاده نمایید. استفاده بیش از حد از ماینوکسیدل می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی جدی شود. ماینوکسیدل را درون یک کابینت و در دمای اتاق نگهداری کنید. این محصول را دور از نور مستقیم آفتاب، گرما و رطوبت نگهداری کنید. این محصول باید دور از آتش یا شعله قرار داده شود زیرا قابل اشتعال است.

اگر در منزل گربه نگهداری میکنید ماینوکسیدیل ترکیب بسیار خطرناکی برای گربه ها به شمار میرود و مرگ این حیوان در اثر مقادیر بسیار کمی تماس با این ماده گزارش شده است.

 

خواندن 1058 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 22 آذر 1399 01:16
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « مراقبت های قبل از مزوتراپی مو

موارد مرتبط

برای ارسال نظر وارد سایت شوید